Strona głównaProduktyREGULATOR CIĄGU KOMINOWEGOREGULATOR CIĄGU KOMINOWEGO
Produkty
REGULATOR CIĄGU
Cena
Prostokątny RCP199 PLN
Okrągły RCO168 PLN
Do wyczystki RCW 125x185183 PLN
Ramka RCW 126X18675 PLN
Na rurę RCR zakres montażu fi 120-200240 PLN
Koszt wysyłki 15 PLN

Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych.
Przepustnica w Regulatorze Ciągu jest tak wyważona, że powstanie w przewodzie kominowym zbyt dużego podciśnienia powoduje otwarcie przepustnicy co powoduje dopływ powietrza do przewodu kominowego.

Elementy wykonane są z blachy kwasoodpornej i spełniają normy DIN 4975 (grupa 5)
Zakres regulacji podciśnienia to 10-35 [Pa]

Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych, które występuje pomimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego, występuje przy zbyt dużym polu przekroju przewodu kominowego lub jest wywołane chwilowymi zmianami czynników atmosferycznych, np. podmuch wiatru.

Regulator ciągu będzie prawidłowo regulował pracą komina jeśli będzie znajdował się w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze, a dokładniej – w tym samym pomieszczeniu, z którego urządzenie grzewcze czerpie powietrze do spalania. Przepustnica regulatora rozdziela pomieszczenie, w którym jest piec, od przewodu spalinowego do wartości różnicy ciśnienia ustawionej na pokrętle regulacyjnym. Zbytni spadek ciśnienia w przewodzie kominowym powoduje otwarcie przepustnicy i przepływ powietrza z pomieszczenia do kanału kominowego. Przepustnica w Regulatorze Ciągu jest tak wyważona, że powstanie w przewodzie kominowym zbyt dużego podciśnienia powoduje otwarcie przepustnicy, co z kolei otwiera dopływ powietrza do przewodu kominowego.

Skutkuje to zmniejszeniem podciśnienia przez schłodzenie spalin, w konsekwencji zmniejszenie ciągu oraz zwiększenie oporów przepływu – przewód kominowy oprócz spalin dodatkowo musi przetransportować powietrze. Ważną cechą dobrego regulatora ciągu jest początek otwarcia przepustnicy. Przepustnica powinna zaczynać otwierać się w chwili powstania różnicy ciśnień zbliżonej do nastawionej na pokrętle regulatora ciągu. Następnie przepustnica powinna otwierać się coraz bardziej utrzymując stałe ciśnienie aż do maksymalnego otwarcia.

Zmiana nastawionego na Regulatorze Ciągu podciśnienia odbywa się przez zmianę wyważenia przepustnicy, której dokonuje się za pomocą pokrętła. Na pokrętle zaznaczona jest podziałka do nastawiania podciśnienia, na etykietce – znak wskazujący aktualnie nastawioną wartość podciśnienia.

Montaż regulatora ciąguRegulator ciągu najlepiej zamontować:

  • na czopuchu łączącym piec z kominem
  • nad czopuchem
  • pod czopuchem

W przypadku komina współpracującego z kominkiem, który jest wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza, zwłaszcza z wymuszonym obiegiem, nie wolno montować regulatora ciągu w miejscach, skąd jest zasysane powietrze do ogrzewania pomieszczeń, czyli np. w kapie kominka. Regulator może być zamontowany w części kominka, w której ciśnienie będzie takie jak w pozostałej części pomieszczenia oraz będzie zapewniony dopływ powietrza i dostęp w celach konserwacyjno – kontrolnych.

Szczególnie ciekawym i godnym polecenia jest montaż regulatora na przewodzie doprowadzającym powietrze do spalania w kominku, w układzie tworzącym swoisty „bypass” kominowy (patrz rysunek). Regulator znajduje się w skrzynce rozprężnej która zamontowana jest nad przewodem doprowadzającym powietrze do spalania w kominku lub piecu. W tej skrzynce ma też początek przewód łączący ją (a więc i doprowadzenie powietrza z zewnątrz)  z czopuchem nad kominkiem. Regulator uchylając się dopuszcza powietrze zewnętrzne do przewodu spalinowego stabilizując ciąg.

Tak zamontowane urządzenie nie pobiera powietrza z pomieszczenia by dostarczyć go do komina, nie zakłóca więc bilansu powietrza w budynku i nie powoduje też wychłodzenia pomieszczeń. To ostatnie stwierdzenie często wymieniane jest jako jedyna, oprócz występujących stosunkowo rzadko efektów dźwiękowych zamykającej się klapki przy gwałtownych podmuchach wiatru, wada stosowania regulatora, zresztą postawiona mocno niesprawiedliwe. Zestawienie oszczędności związanych z optymalnym zużyciem paliwa ze stratami ciepła wypada zdecydowanie na korzyść stosowania takiego urządzenia.
Sposób montażu na rurę.
https://youtu.be/J3FNU_Qh8tQ